EPALS
European Pediatric Advanced Life Support (EPALS)-Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci
W pełni zaawansowany kurs resuscytacji pediatrycznej kierowany do liderów i członków zaawansowanych pediatrycznych zespołów resuscytacyjnych.
Kurs na poziomie zaawansowanym.
Jeżeli nie potrzebujesz tak zaawansowanego szkolenia sprawdź kurs EPILS lub (E)PBLS.
Cele kursu:
Kurs EPALS ma na celu wyposażyć osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem w stanie zagrożenia życia i zdrowia w wiedzę, umiejętności i postawy konieczne do leczenia pacjenta w czasie pierwszej godziny choroby lub urazu, włączając w to zapobieganie i leczenie zatrzymania krążenia u dzieci.
Celem kursu jest również przygotowanie liderów i członków zaawansowanych pediatrycznych zespołów resuscytacyjnych do pracy zespołowej, efektywnego zarządzania zespołem i skutecznej komunikacji w zespole.
Adresaci kursu:
Kurs EPALS jest kierowany do wszystkich medycznych pracowników ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni), którzy mogą być zaangażowani, jako członkowie lub liderzy zaawansowanego pediatrycznego zespołu resuscytacyjnego, w prowadzenie zabiegów resuscytacyjnych w szpitalu lub poza nim.
Przebieg i program kursu:
Szkolenie EPALS jest szkoleniem dwuetapowym:
1. Każdy uczestnik (na około 4 tygodnie przed kursem stacjonarnym) otrzymuje dostęp do platformy e-learningowej VLE ERC, za pośrednictwem której realizuje nauczanie zdalne. Potwierdzeniem realizacji e-learningu jest rozwiązanie testu końcowego i uzyskanie wyniku minimum 80%. Przygotowanie przed części praktyczną szkolenia EPALS jest bardzo ważne i zwiększa efektywność uczenia się. Dodatkowo jest to warunek formalny uzyskania certyfikatu EPALS ERC.
2. Kurs EPLAS (część stacjonarna) trwa minimum dwa pełne dni. Kurs stawia największy nacisk na umiejętności praktyczne – zajęcia prowadzone są w małych grupach, a głównymi formami nauczania są warsztaty, pokazy i ćwiczenia.
Tematyka kursu obejmuje następujące zagadnienia:
• Rozpoznanie krytycznie chorego dziecka i postępowanie w oparciu o algorytm ABCDE, w tym
– zasady tlenoterapii,
– wentylacja workiem samorozprężalnym z maską i przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych,
– wstrząs,
– zaburzenia rytmu serca,
– dostęp doszpikowy i zasady płynoterapii u dzieci.
• Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci (PBLS), wraz z użyciem AED.
• Postępowanie w sytuacji niedrożności dróg oddechowych spowodowanej ciałem obcym (FBAO).
• Warsztaty i ćwiczenia z zakresu resuscytacji noworodka bezpośrednio po urodzeniu (NLS)
• Algorytm zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci (PALS).
• Postępowanie w rytmach do defibrylacji i nie do defibrylacji, defibrylacja i kardiowersja.
• Zaawansowane scenariusze kliniczne z krytycznie chorym dzieckiem, w tym w zatrzymaniu krążenia i pacjentem urazowym, realizowane w dużych zespołach resuscytacyjnych – nabywanie umiejętności pracy zespołowej, zarządzania zespołem i odpowiedniej komunikacji.
• Opieka poresuscytacyjna.
• Etyka w resuscytacji.
Podczas kursu prowadzona jest tzw. ocena ciągła. Każdy uczestnik będzie miał przydzielonego instruktora-opiekuna, który będzie czuwał nad procesem zdobywania wiedzy i umiejętności oraz na bieżąco będzie przekazywał informację o postępach w uczeniu się. Wynik oceny ciągłej jest jednym z elementów certyfikacji kursu. W zależności od osiągniętego poziomu wiedzy, umiejętności i postaw kurs może być certyfikowany na poziomie:
• PBLS (opanowanie wyłącznie umiejętności z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych),
• EPILS (opanowanie umiejętności PBLS oraz stabilizacji krytycznie chorego dziecka w oparciu o algorytm ABCDE),
• EPALS (pełna certyfikacja)
Certyfikacja EPALS:
Warunkiem ukończenia kursu i uzyskania certyfikatu EPALS ERC jest:
• Ukończenie szkolenia e-learningowego i zaliczenie testu z wynikiem minimum 80% na platformie VLE ERC.
• Uczestnictwo we wszystkich zajęciach na kursie EPALS (część stacjonarna),
• Uzyskanie pozytywnego wyniku oceny ciągłej w trakcie kursu, w tym opanowanie umiejętności nietechnicznych związanych z pełnieniem roli członka oraz lidera zaawansowanego pediatrycznego zespołu resuscytacyjnego.
Szczegółowe zasady prowadzenia oceny i zakres kompetencji, które muszą zostać opanowane zostaną szczegółowo omówione na kursie przez Dyrektora kursu EPALS.
Certyfikat ERC ważny jest przez okres 3 lat.
Implementacja kursu na terenie Polski przez Polską Radę Resuscytacji w roku 2004, dzięki staraniom Elżbiety Byrskiej-Maciejasz, Rafała Surmacza.