Loading...
Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
Pn - Pt : 10.00 - 14.00
+48 12 44 66 971

EPILS

European Paediatric Immediate Life Support (EPILS)- Natychmiastowa pomoc w stanach zagrożenia życia u dzieci

Cele kursu : Celem kursu EPILS jest zapewnienie szkolenia wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, którzy opiekują się dziećmi, ale zazwyczaj nie są członkami ani liderami zespołu resuscytacyjnego. Uczestnicy w ramach kursu zostaną przeszkoleni w zakresie rozpoznawania i postępowania z dziećmi w stanie krytycznym oraz dziećmi z zatrzymaniem krążenia i oddechu, w czasie oczekiwania na przybycie zespołu resuscytacyjnego (pierwsze 5 minut) oraz w zakresie zapewniania dalszej pomocy po przybyciu pomocy, jako wsparcie i/lub dodatkowy członek zespołu resuscytacyjnego.


Adresaci kursu: Kurs EPILS jest kierowany do wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą być zaangażowani, jako członkowie lub liderzy zespołu, w resuscytację dziecka, niemowlęcia lub noworodka w szpitalu lub poza nim.


Kurs trwa od 7 do 8 godzin i obejmuje:
• Rozpoznanie dziecka krytycznie chorego (w oparciu o schemat ABCDE).

• Wiedza i umiejętności w zakresie oceny i leczenia problemów z drogami oddechowymi, oddychaniem i krążeniem (w tym wentylacja workiem samorozprężalnym z maską twarzową)

• Scenariusze kliniczne dotyczące postępowania z dziećmi w stanie krytycznym w ciągu kilku pierwszych minut (w oparciu o schemat ABCDE).

• Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci (EPBLS) wraz z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).

• Postępowanie w sytuacji niedrożności dróg oddechowych wywołanej ciałem obcym (FBAO).

Część praktyczna kursu (stacjonarna) poprzedzona jest e-learningiem realizowanym poprzez platformę edukacyjną ERC.

Kurs jest certyfikowany przez Europejską Radę Resuscytacji. Uczestnicy podlegają na kursie ocenie ciągłej, a każdy uczestnik ma przydzielonego opiekuna (mentora) z ramienia kadry instruktorskiej, który czuwa nad procesem zdobywania wiedzy i umiejętności danego uczestnika kursu.

Warunkiem ukończenia kursu i uzyskania certyfikatu jest:

• Realizacja e-learningu EPILS.

• Udział we wszystkich zajęciach kursu (część stacjonarna).

• Osiągnięcie celów edukacyjnych w zakresie wiedzy i umiejętności omawianych podczas kursu.

Aby wziąć udział w tym kursie, trzeba być pracownikiem ochrony zdrowia (pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczny) i posiadać wiedzę na temat podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.
Implementacja kursu na terenie Polski przez Polską Radę Resuscytacji w roku 2024, dzięki staraniom Marcina Rybakowskiego, Rafała Surmacza.

Partnerzy :