KURSY PRC – ETC

European Trauma Course

Informacje o kursie

Miejsce:

Interdyscyplinarne Centrum Edukacji, ul. Radziwiłłowska 4,31-026 Kraków

Prowadzący

Imię i Nazwisko

Czas trwania:

8 godzin

Program poglądowy
Pliki do pobrania

Masz pytania?

Zadzwoń do nas

12 44 66 971

Napisz do nas

biuro@prc.krakow.pl

Odwiedź nas

ul. Radziwiłłowska 4
31-026 Kraków

Kurs w języku polskim, podręcznik w języku angielskim

Kurs jest poświęcony problematyce udzielania pomocy pacjentowi z mnogimi obrażeniami ciała w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez zespół urazowy i jest prowadzony w Polsce od 2009 roku. Kursy ETC są w Europie prowadzone pod patronatem European Resuscitation Council, European Society of Trauma and Emergency Surgery, European Society of Anaesthesiology i European Society for Emergency Medicine a w Polsce certyfikowane przez Europejską i Polska Radę Resuscytacji oraz © European Trauma Working Group. Szkolenie oparte jest głównie o zajęcia praktyczne (scenariusze kliniczne).

Duży nacisk kładziony jest na:

Adresaci kursu:

Osoby zajmujące się udzielaniem pomocy pacjentowi z mnogimi obrażeniami ciała we początkowej fazie działań szpitalnych (np. sala reanimacyjna), głównie lekarze ale możliwy jest także udział innych osób z wykształceniem medycznym (pielęgniarki, ratownicy medyczni). Kandydaci powinni posiadać doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje medyczne

Cele kursu:

Program kursu:

Ocena

Kursanci poddawani są ocenie ciągłej podczas symulowanych scenariuszy. Ocena obejmuje pełnienie funkcji kierownika zespołu urazowego, członka zespołu urazowego, oraz umiejętność wykonywania podstawowych działań terapeutycznych (np. ocena GCS, badanie neurologiczne, wprowadzanie drenu do jamy opłucnowej). W trzecim dniu kursu odbywa się formalny egzamin w trakcie którego oceniana jest umiejętność pełnienia funkcji kierownika zespołu urazowego. 

Prócz wiedzy i umiejętności z zakresu zaopatrywania stanów zagrożenia życia u pacjenta z mnogimi obrażeniami ciała oceniana jest także umiejętność kierowania zespołem (podział zadań, komunikacja z zespołem, zbieranie informacji, rozwiązywanie problemów zaistniałych w trakcie pracy, nadzór nad pozostałymi członkami zespołu). · Pozytywny wynik ze sprawdzianu teoretycznego praktycznego wiąże się z otrzymaniem certyfikatu Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji ważnym 5 lat.

 

Implementacja kursu na terenie Polski przez Polską Radę Resuscytacji w roku 2009, dzięki staraniom Grzegorza Cebuli.