ARCHIWUM...>>>...Spotkania, Zebrania, Ogłoszenia

III Międzynarodowy Kongres Polskiej Rady Resuscytacji, 27-29 wrzesień 2007 roku w Krakowie

 

"Wytyczne Resuscytacji 2005 nadzieją XXI wieku. Czego oczekujemy po publikacji Wytycznych 2005 resuscytacji krążeniowo-oddechowej?"

Czat z Prof. dr hab. Januszem Andresem - Prezesem Polskiej Rady Resuscytacji - w dniu 10 lipca br. (poniedziałek) w godz. 20:00 - 22:00.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Wejście na czat z zakładki Forum dyskusyjnego www.forum.prc.krakow.pl
lub bezpośrednio www.forum.prc.krakow.pl/chat/main.php

Program:

godz. 20.00 - powitanie uczestników czatu i przypomnienie zasad
                   obowiązujących na czacie
        20.10 - na pytania uczestników czatu odpowiedzi będzie udzielał
                   Profesor Janusz Andres
        21.30 - czat wszystkich z udziałem Prof. J. Andresa

Wskazówki dla osób korzystających z czatu

Czat moderował będzie Ireneusz Kłyś - klysireneusz(at)poczta.onet.pl

dodano 02 lipca 2006

 
 

CHAT - FORUM DYSKUSYJNE

Szanowni Państwo w dniu dzisiejszym tj. 12 czerwca oddajemy do dyspozycji Państwa nowy rodzaj narzędzia do dyskusji - C H A T (w prawym górnym rogu strony Forum Dyskusyjnego).
Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej formy bezpośredniego kontaktu, mającego w naszym zamyśle pełnić rolę integrującego czynnika środowiska m.in. medycznego ale i uświadamiającego każdego komu bliska jest tematyka "ożywiania" i pierwszej pomocy.

Już wkrótce zostanie zorganizowany Chat z przedstawicielami Władz Polskiej Rady Resuscytacji o czym powiadomimy w najbliższym czasie.

Zapraszamy zarejestrowanych użytkowników do wypełnienia ankiet związanych z czasem i dniem tygodnia kiedy najczęściej mogliby Państwo się spotykać.

Przypominamy - na forum możesz pisać posty nie będąc zarejestrowanym użytkownikiem, ale możesz również zarejestrować się - dzięki temu w sposób wygodny po zalogowaniu zawsze będziesz w dysponowaniu informacji, które posty były już przez Ciebie czytane a które nie. Forum możesz traktować jako swoistego rodzaju skrzynkę pocztową bo możesz przesyłać listy do innych "forumowiczów" bezpośrednio ze strony Forum Dyskusyjnego "Resuscytacja". Ponadto przechodząc na Chata masz już ustalony tzw. login.

dodano 12 czerwca 2006

 
 

8 Międzynarodowy Kongres Europejskiej Rady Resuscytacji w Stavanger

 
 

W dniach 10-13 maja 2006 r. w Stavanger w Norwegii odbył się VIII Międzynarodowy Kongres Europejskiej Rady Resuscytacji „Resuscitation 2006”. Brało w nim udział ponad 2000 uczestników z całego świata. Polskę reprezentowało ok. 40 osób. Polską Radę Resuscytacji reprezentowali: prezes PRR prof. Janusz Andres, Elżbieta Byrska-Maciejasz, Grzegorz Cebula, Edyta Drab, Paweł Krawczyk i Grzegorz Zając oraz Ewa Zasada.
Kongres w Stavanger był pierwszą okazją do przedyskutowania nowych wytycznych resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W czasie sesji wykładowych przedstawiono również założenia kursu urazowego European Trauma Course, którego oficjalne wdrożenie do panelu nauczania Europejskiej Rady Resuscytacji planowane jest na początek roku 2007.
Odbyła się również zaplanowana sesja plakatowa z nierzadko pojawiającymi się plakatami podsumowującymi prace z naszego kraju.
W czasie kongresu organizatorzy proponowali bogaty program merytoryczny. Szczegółowo omówiono i przedyskutowano zwłaszcza zagadnienia edukacji w resuscytacji, zmian i nowości w przebiegu kursów Advanced Life Support, Immediate Life Support oraz European Pediatric Life Support i BLS-AED. Wiele miejsca w dyskusji poświęcono nowym formom nauczania oraz kształtowaniu jego metodyki. Uczestnicy mieli również okazję prześledzić proces powstawania dokumentów wyrażających konsensus naukowy Europejskiej Rady resuscytacji w poszczególnych działach resuscytacji oraz wymienić doświadczenia w zakresie wdrażania nowych wytycznych resuscytacji krążeniowo-oddechowej w swoich krajach.
W ramach zajęć przedkongresowych zaplanowano Dzień Instruktorski, w czasie którego PRR reprezentował Paweł Krawczyk.
Spojrzeniem w przyszłość był dwudniowy kurs „Best practice in simulation” prowadzony przez centrum symulacyjne SAFER w Stavanger z udziałem instruktorów z Norwegii, Niemiec, Danii i USA. Uczestnikom kursu zaprezentowano podstawowe aspekty pracy i organizacji centrum symulacyjnego oraz własne doświadczenia centrum SAFER w zakresie nauczania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
VIII Kongres Europejskiej Rady Resuscytacji był doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie międzynarodowej społeczności.

więcej zdjęć w zakładce Galeria

dodano 24 maja 2006

 
 

Kurs EPLS /European Pediatric Life Support/

Dnia 26-27 września 2006 r. odbędzie się w Krakowie kurs EPLS Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne u Dzieci. Obejmuje on:

  • Szkolenie personelu medycznego w zakresie wczesnego rozpoznawania dziecka z niewydolnością oddechową lub krążeniową.

  • Rozszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych do przeprowadzenia interwencji zapobiegających rozwinięciu się niewydolności oddechowej lub zatrzymania krążenia u pacjentów pediatrycznych.

Adresaci kursu:
Personel medyczny - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni pracujący bezpośrednio z pacjentami pediatrycznymi.
Po pozytywnym ukończeniu kursu uzyskuje się certyfikat Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji.

W celu uzyskania dalszych informacji:
www.prc.krakow.pl
(zakładka Szkolenia) w Kalendarzu szkoleń ERC
 

Elżbieta Byrska-Maciejasz
Koordynator kursów EPLS
a.e.maciejasz@wp.pl

dodano 19 maja 2006

 
 

EUROPEAN TRAUMA COURSE - JAKO KONCEPCJA KURSÓW URAZOWYCH

Curriculum European Trauma Course obejmuje postępowanie przedszpitalne (kurs 2 i ½ dniowy) w urazach oraz postępowanie wewnątrzszpitalne w urazach (kurs 2 i ½ dniowy). Idea kursu zakłada minimalizację czasu wykładowego, zajęcia praktyczne, symulowane sytuacje kliniczne, nauczanie organizacji pracy w zespole urazowym oraz kierowanie zespołem urazowym i inne niezbędne aspekty zaopatrzenia urazów w warunkach przed- i wewnątrzszpitalnych... (więcej informacji w zakładce Szkolenia).

dodano 17 maja 2006

 
 

ATRAKCYJNA OFERTA SZKOLENIOWA - SKORZYSTAJ

Oferta adresowana jest do pracowników personelu medycznego mającego zameldowanie stałe lub tymczasowe na terenie województwa małopolskiego oraz posiadającego minimum średnie wykształcenie przy dodatkowym zawężeniu:

dodano 10 maja 2006

 
 

"SPRAWDŹ SIĘ"

Na stronie Wytycznych 2005 Resuscytacji Krążeniowo - Oddechowej w wersji *.pdf został zapoczątkowany cykl udostępniania testów "SPRAWDŹ SIĘ" dotyczących znajomości w/w.

 

Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość związaną z konkretnym pytaniem testu - zapraszamy na Forum Dyskusyjne - odpowiedzi udzielą - Ci m.in. Autorzy testów.

dodano 5 maja 2006

 
 

Forum RESUSCYTACJA

W dniu 8 kwietnia rozpoczęło działalność Forum RESUSCYTACJA - masz pytanie odnośnie udzielania pierwszej pomocy, odnośnie resuscytacji, chcesz wiedzieć więcej - zapraszamy - odpowiedzi udzielą Ci także m.in. najwybitniejsi specjaliści z Polskiej Rady Resuscytacji

dodano 10 kwietnia 2006

 
 

STANOWISKO POLSKIEJ RADY RESUSCYTACJI
W SPRAWIE PROJEKTU USTAWY O RATOWNICTWIE MEDYCZNYM z dnia 01 marca 2006 roku
MZ-PZ-R-074-1111-105/TM06

dodano 3 kwietnia 2006

 
 

Dzień Instruktorski

 

W związku ze zmianami w poszczególnych kursach zorganizowany został w Krakowie dzień instruktorski - 18 marca 2006

 

 

dodano 29 marca 2006

 
 

DZIEŃ INSTRUKTORSKI - 18 MARCA 2006, KRAKÓW

 

W związku ze zmianami w poszczególnych kursach zapraszamy na dzień instruktorski 18 marca /sobota/ do Krakowa na godzinę 11.00 do Zakładu Medycyny Katastrof ul. Kopernika 19 /program w załączeniu/. Podczas tego spotkania szczegółowo zostaną przedstawione zagadnienia związane z poszczególnymi kursami. Planujemy omówić zmiany w strukturze kursów, pokazać poszczególne procedury i przedstawić zmiany w wytycznych.

dodano 16 marca 2006

 
 

Course Directors Day

 

Europejska Rada Resuscytacji zorganizowała 24 stycznia br. w Brukseli spotkanie koordynatorów kursów ERC. Polską Radę Resuscytacji reprezentowali: Elżbieta Byrska Maciejasz (EPLS), Edyta Drab (ALS, ILS), Grzegorz Cebula (BLS/AED) i Paweł Krawczyk (ALS, ILS). Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów dotyczących zmian w wytycznych resuscytacji jak  i sposobu organizacji kursów ERC. Sekretariat ERC przekazał zebranym informacje  o zaawansowaniu prac nad materiałami dydaktycznymi certyfikowanych  kursów ERC. Materiały te będą dostępne podczas Kongresu ERC w Stavanger (Norwegia) w maju 2006 r.

W spotkaniu wzięły udział osoby odpowiedzialne za organizację kursów z różnych krajów Europy.

 

       

dodano 27 stycznia 2006

 
 

Kraków, dnia 28.XI.2005 r.

Z okazji publikacji Wytycznych Resuscytacji 2005

zapraszamy

na otwarte Zebranie Komitetu Wykonawczego Polskiej Rady Resuscytacji (www.prc.krakow.pl) połączone z sesją naukową p.t.:

„Zmiany w Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej 2005”

Dnia 15 grudnia 2005 r. w godz. 11.00 – 13.00 w Sali Seminaryjnej Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CMUJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Kraków ul. Prądnicka 80...

 

(zaproszenie w formacie *.pdf)

dodano 29 listopada 2005

 
 
 

K  O  N  F  E  R  E  N  C  J  A
„ROLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
WE WZMACNIANIU BEZPIECZEŃSTWA POWSZECHNEGO
W KRAJU”

 

  • W Związku Harcerstwa Polskiego od jedenastu lat istnieje Harcerska Szkoła Ratownictwa – jednostka zajmująca się koordynowaniem działań ratowniczych w ZHP, ale przede wszystkim koordynowaniem szkoleń z pierwszej pomocy. W ciągu tego czasu stworzyliśmy spójny system szkolenia dla wszystkich członków ZHP. Program naszych szkoleń jest zgodny z wytycznymi Państwowej Straży Pożarnej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji. W trakcie tych 11 lat istnienia współpracowaliśmy i współpracujemy z różnymi organizacjami i instytucjami. Braliśmy udział w wielu konferencjach, które jedynie w kuluarach podkreślały ważną role organizacji pozarządowych w tak ważnym temacie, jakim jest bezpieczeństwo powszechne...

(zapowiedź Konferencji w formacie *.doc)     

(zapowiedź Konferencji w formacie *.pdf)

 
 

DIAMENTOWE TRZY MINUTY

 

  • W przededniu II Międzynarodowego Kongresu Polskiej Rady Resuscytacji z jej prezesem, prof. Januszem Andresem, oraz dr. Grzegorzem Cebulą, kierowni­kiem grupy roboczej PRR ds. podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz automatycznej defibrylacji BLS/AED, i dr. Pawłem Krawczykiem, kierownikiem grupy roboczej PRR ds. zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych ALS, rozmawia Dagmara Nowocień...

(artykuł w formacie *.pdf)

 
 

CZY WYTYCZNE RESUSCYTACJI 2005 BĘDĄ SZEROKO REKOMENDOWAŁY PUBLICZNE PROGRAMY WCZESNEJ DEFIBRYLACJI?

Will the Resuscitation Guidelines widely recommend The Public Programme of Early Defibrillation?

 

  • Średnia przeżywalność pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia w Europie i na świecie jest niska. Wpływa na to zarówno spóźniony czas podejmowania czynności resuscytacyjnych, jak i słaba jakość prowadzonych reanimacji. Brak natychmiastowego dostępu do defibrylatora niweczy wysiłki osób podejmujących czynności resuscytacyjne...
     

  • The survival of out-of-hospital cardiac arrest is low in Europe and the world as well. This is due to delays in resuscitation attempts and the low quality of the basic life support. The absence or late delivery of automated external defibrillators is the factor limiting the resuscitation outcome...

(artykuł w formacie *.pdf)

 
 

SZKOLENIA W ZAKRESIE RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEJ W POLSCE W OPARCIU O KURSY CERTYFIKOWANE PRZEZ EUROPEJSKĄ RADĘ RESUSCYTACJI

Training in the Cardiopulmonary Resuscitation in Poland based on Courses Certified by European Resuscitation Council

  • W oparciu o Międzynarodowe Wytyczne 2000 Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowo-Mózgowej oraz program szkoleniowy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) Polska Rada Resuscytacji (PRR) w porozumieniu z ERC (www.erc.edu) od ponad 3 lat realizuje w Polsce szkolenia w zakresie specjalistycznych zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych (A-ALS: adult advanced life support) oraz od roku kursy podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz automatycznej defibrylacji zewnętrznej (BLS-AED: basic life support – automated external defibrillation)...
     

  • The International Guidelines 2000 of Cardio-Pulmonary – and Cerebral Resuscitation made a significant progress in education and practice of resuscitation medicine all over the world. Since over 3 years the Polish Resuscitation Council performs in close cooperation with the European Resuscitation Council the Advanced Adult Life Support (A-ALS) courses...

(artykuł w formacie *.pdf)

 
  Niektóre z zamieszczonych plików mogą wymagać czytnika plików (*.pdf).

Jeśli nie posiadasz czytnika:

- pobierz darmowy Foxit Reader

lub

- pobierz darmowy Adobe Reader